Жайворонок та сова: як дані хронотипи впливають на успішність у школі

У новій науковій роботі фахівців із великої Британії вивчалося те, як моделі активності головного мозку сови відрізняються від жайворонків.

Світ влаштований так, що сови змушені підлаштовуватися під режим жайворонків. Люди, які лягають і прокидаються пізно, роблять це не тому, що це стиль їх життя, це не ознака лінощів або відсутність сили волі. Вчені довели, що для хронотипу "сова" не спати до пізньої ночі є природним ритмом. Тим не менш, цим людям щодня доводиться боротися зі своєю природою і вставати рано вранці на роботу або навчання, що не може не позначатися на здоров'ї і роботі мозку, інформує Ukr.Media.

Деякі люди називають себе ранніми пташками тому, що без особливих зусиль прокидаються вдосвіта і засипають рано ввечері. Інші вважають себе совами, оскільки можуть не спати до ранку і при цьому бути бадьорими. Але багаторазові дослідження показали, що із-за цього нічні жителі стикаються з певними ризиками для здоров'я. Приміром, погіршуються звички харчування, що, в свою чергу, може збільшити ризик розвитку цукрового діабету.

У новій науковій роботі фахівців із великої Британії вивчалося те, як моделі активності головного мозку сови відрізняються від жайворонків. Особлива увага приділялася, відмінностям, здатним вплинути на життя людей і рівень їх продуктивності, яка зазвичай вища в учнів, які звикли прокидатися рано.

Вчені запросили 38 представників обох хронотипів. Добровольці були розділені на 2 групи, залежно від їх добового ритму кортизолу. Вчені вивчили режим сну і неспання учасників. У середньому, сови лягали спати о 2:30 і прокидалися в 10:15.

Для визначення закономірності мозкової активності, учасники мали пройти МРТ-сканування і виконати різні завдання в різний час доби, щоб визначити, як цикли сну-неспання впливають на повсякденні завдання.

Як і передбачалася, ранні пташки швидше реагували і працювали краще в ранковий період і відчували себе менш сонними. Однак сови кращі результати при виконанні завдань показували близько 20.00. При цьому навіть на піку своєї продуктивності, вони не відчували себе так само бадьоро, як їх напарники-жайворонки.

Учені висловили надію, що їх дослідження допоможе пояснити, чому сови можуть часом стикатися з когнітивними труднощами при порушенні їх особистого біоритму.

Источник