Пенсії по-новому: кому доведеться платити більше і хто буде виходити «на відпочинок» пізніше

Накопичувальний рівень пенсійної системи, як припускають експерти, в наступному році так і не запрацює.

У наступному році, як заявляють в уряді, передає Ukr.Media, в Україні може запрацювати накопичувальний рівень пенсійної системи. Так, крім Єдиного соціального внеску (ЄСВ), українцям віком до 35 років доведеться платити додатковий внесок – на персональний пенсійний рахунок. Правда, як говорять експерти, нововведення в наступному році так і не запрацює. Крім цього, українців чекають і інші зміни, серед яких "осучаснення" пенсій, збільшення мінімальної суми ЄСВ і можливий перегляд віку виходу на пенсію для тих, хто не набрав мінімального страхового стажу.

Чому накопичувальна система може так і не запрацювати

Українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1247 гривень, в наступному році, згідно з проектом бюджету на наступний рік, мінімальна сума зросте до 1400 гривень. Проте навіть після всіх надбавок частина пенсіонерів залишиться за межею бідності, а Пенсійний фонд – з "дірою" в бюджеті – 145 мільярдів гривень за підсумками цього року. Чиновники впевнені: щоб пенсіонери отримували більше, працюючі українці повинні вивести свої зарплати з "тіні" і сумлінно платити податки.

В Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок в Пенсійний фонд – єдиний соціальний внесок (ЄСВ). За рахунок цих коштів забезпечують сучасних пенсіонерів.

Рівні пенсійної системи:

  • Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії
  • Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку
  • Добровільна накопичувальна система (недержавні пенсійні фонди)

Уряд планує запустити другий рівень системи – накопичувальний. Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок. Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку. Як каже віце-прем'єр Павло Розенко, нова система почне працювати вже в наступному році, відповідний закон вже знаходиться в Раді. "Наша позиція щодо реформування пенсійної системи в Україні зараз є принциповою, а введення накопичувальної системи пенсійних виплат — це наш пріоритет", — зазначив Розенко.

Сучасних пенсіонерів реформа не торкнеться, проте всім українцям віком до 35 років доведеться в 2017-му додатково платити 2%, а в 2022-му – 7%. Українці які старше 35, але молодше 55 років можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи і виплачувати внески.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова впевнена: накопичені кошти "на пенсію" будуть "працювати" на економіку України. "Мій аргумент на користь накопичувальної системи дуже простий. Якщо працює солідарна система, щоб забезпечити коефіцієнт заміщення 0,6 (тобто пенсія буде на рівні 60% від мінімальної зарплати) поколінню що працює потрібно відраховувати 32-36% від заробітної плати. А для того, щоб забезпечити такий же коефіцієнт заміщення при накопичувальній системі потрібно платити 0,12-0,17% від зарплати. Ми пропонуємо залишити солідарну систему і запровадити накопичувальну поки на маленьких рівнях", – вважає Галина Третьякова.

Правда, думка Третьякової поділяють не всі її колеги. Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко впевнена: на даний момент немає сенсу запускати накопичувальну систему, більше того, експерт впевнена, що ніякої можливості зробити це в наступному році немає.

"Звичайно, не запуститися. Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат. У законопроектах були дати, але законопроекти так і залишилися законопроектами. Були заяви, що в наступному році накопичувальний рівень запуститься, більше ніхто про це не згадує. Я вже не кажу, що там повинні бути підготовча робота, створена інфраструктура, повинен бути сформований накопичувальний рівень", – розповідає Лідія Ткаченко.

"Звичайно, не запуститися. Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат", – вважає вчений.

На думку експерта, Україні взагалі не варто запускати обов'язковий накопичувальний рівень пенсійної системи, а замість цього потрібно задуматися про те, щоб розвивати недержавні пенсійні фонди. "Проблема другого рівня, чому МВФ не рекомендував його вводити, – щоб держава не брала на себе додаткові зобов'язання", – розповідає Ткаченко. Якщо другий рівень буде введений, державному накопичувальному фонду доведеться не лише акумулювати кошти, але й інвестувати їх в економіку для того, щоб примножувати заощадження українців, інакше їх просто "з'їсть" інфляція.

Заступник голови Пенсійного Фонду Микола Шамбір також припустив, що запустити накопичувальний рівень пенсійної системи в наступному році не вдасться.

"Верховній Раді є законопроект, який говорить про запровадження накопичувальної системи з липня 2017 року. Звичайно, він був поданий вже давно. Однозначно можна сказати, що від ухвалення рішення про запуск накопичувальної системи до самого запуску повинно пройти близько року. Тому якщо ми вже знаходимося в листопаді, напевно, в наступному році не вийде. Крім того, є певні умови, які потрібно виконати. Зокрема, як я вже сказав, за солідарною системою. Тому говорити, що можна з моста в кар'єр – і відразу запускати накопичувальну систему, напевно, недоцільно. Але в середній перспективі – 2-3 роки про це, я думаю, можна говорити", – вважає чиновник.

Як і кому підвищать пенсії і що ще чекає на українців

В наступному році крім індексації пенсій на 10,1%, що передбачено в проекті бюджету, українців чекає "осучаснення". Пенсії планують підвищити в середньому на 300 гривень п'ятьма мільйонам українців, уточнює віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.

"Детально розповісти не можу, тому що рішення ще не прийнято. Але що таке осучаснення пенсій? Це і є, по суті, рішення тієї основної проблеми, коли пенсія новопризначена набагато вище пенсії старих пенсіонерів. Осучаснення передбачає підводити "старі пенсії" до нових. Яким чином це вийде зробити – відразу або поетапно – це питання ще обговорюється", – розповів Микола Шамбір.

При цьому, як зазначив чиновник, осучаснювати пенсії будуть з допомогою зміни показника середньої зарплати, який враховується при розрахунку пенсій. "Якщо ми говоримо про те, що в рік у нас призначається близько 450-500 нових пенсій, то, звичайно, всі ті, які були призначені до початку 2016 року, вже відстають від новопризначених пенсій. Якщо у нас 12 млн пенсіонерів, ви можете порахувати, скільки нам потрібно осучаснювати. Зрозуміло, що кожного пенсіонера індивідуально. Зрозуміло, що якщо осучаснення буде робитися, то буде робитися по кожному пенсіонеру, в залежності від заробітної плати та стажу. Зрозуміло, що при осучаснення не всі отримають підвищення, тому що іноді за рахунок різних доплат пенсія виходить більше, ніж при осучаснення. Таке теж є", – розповідає заступник голови Пенсійного фонду.

Лідія Ткаченко зазначає: також в наступному році кількість платників ЄСВ може збільшитися. Зараз цей податок не сплачують аграрії, деякі підприємці, нотаріуси. При цьому, на думку експерта, суттєвого результату це не дасть – дефіцит у Пенсійному Фонді залишиться. "Навіть якщо змусять платити мінімальний внесок ЄСВ, додаткові кошти там зберуться, але не надто великі. А усім же їм доведеться платити як мінімум мінімальну пенсію. Що це дасть, це потрібно робити, це нормальний крок", – вважає експерт.

Крім того, обговорюється можливість збільшити пенсійний вік для тих українців, яким не вистачає страхового стажу. Нагадаємо, на даний момент чоловікам для пенсії за віком необхідно працювати як мінімум 35 років, а жінкам – 30. Тим, кому, наприклад, не вистачає два роки стажу, доведеться виходити на пенсію не в 60, а 62 роки.

Ще одне рішення, яке вплине на пенсійну систему – підвищення мінімалки в два рази. Так, українцям з першого січня 2017-го в два рази підвищать мінімальну зарплату. Разом з зарплатами зростуть і відрахування в Пенсійний фонд. За словами міністра соціальної політики, 40% усіх платників ЄСВ декларують мінімальну зарплату 1600 гривень, з неї і сплачують внески.

Вже в наступному році сума податку разом із зарплатою для українців на мінімалці зросте в два рази.

За рахунок цього надходження до ПФ збільшаться майже на 15 мільярдів гривень.

"Ці цифри вже є в поданому до Верховної Ради проект Закону про державний бюджет на наступний рік. За підрахунками, така цифра становить 14,8 млрд. Це кошти, які планується отримати від підвищення мінімальної заробітної плати. Але я хочу відразу сказати, що передбачається не лінійне підвищення заробітної плати – змінюється її структура", – розповідає Микола Шамбір.