Зеленський просить у Норвегії зброю проти кораблів

Фото: ВМС Украины Україна окрім корабля Саратов підбила ще кілька російських суден

Головною темою виступу президента України перед норвезькими депутатами стала ситуація у Чорному морі.

Президент України Володимир Зеленський у середу, 30 березня, виступив перед парламентом Норвегії.

«Українські порти на Чорному та Азовському морях заблоковані Росією з першого дня її вторгнення. Близько 100 кораблів не можуть вийти в Середземне море. Деякі судна були просто захоплені. Це піратство заради крадіжки вантажів. Кілька суден зазнали вогневого удару. Але блокада портів була реалізована РФ не просто силами флоту. Вони замінували море. І тепер міни встановлені російськими силами та дрейфують у морі. Це небезпека для всіх, для будь-яких суден будь-якої країни у Чорноморському регіоні», — заявив Зеленський.

Він нагадав, що одну з цих мін вдалося знешкодити в Босфорі, іншу біля кордону Болгарії, третю біля узбережжя Румунії.

«І не хочеться навіть уявляти, що буде, якщо одну з таких мін не вдасться вчасно знешкодити. Хто тоді постраждає? Можливо, пороми, не дай боже, чи пасажирські лайнери, торговельні судна чи танкери, підрив яких може призвести не лише до людських жертв, а й до масштабної екологічної катастрофи. І тоді Росія знову скаже, як завжди: що це начебто не вона», — заявив Зеленський.

Злочинність дій РФ на морі заслуговує на окрему увагу, вважає президент.

У ході виступу він попросив Норвегію надати пересувні зенітно-ракетні комплекси та протикорабельні ракети.

«Свобода повинна бути озброєна не гірше за тиранію… Я хочу назвати чітко, що нам потрібно. Зокрема, протикорабельне озброєння — ракети Гарпун, а також протиповітряні системи NASAMS. Крім цього, ми потребуємо засобів ураження бронетехніки, артилерійських систем. Вся зброя, якою ви можете допомогти нам, буде використана лише для захисту нашої свободи та вашої свободи», — зазначив Зеленський.

Крім того, президент України зазначив, що Норвегія може зробити визначальний внесок у енергетичну безпеку Європи.

«Ви є одним із найвідповідальніших постачальників енергоресурсів. У світі довіра до Норвегії була і, я впевнений, — буде. Це різко контрастує з тим, як поводиться Росія… при постачанні енергоресурсів саме ви можете зробити визначальний внесок у енергетичну безпеку Європи, забезпечуючи необхідний ресурс як для держав Євросоюзу, так і для України… Ми вже розпочали діалог про постачання в Україну близько 5 млрд кубометрів газу на наступний опалювальний сезон. Я сподіваюся, це стане основою для нашої довгої співпраці у цій сфері», — сказав Зеленський.

Нагадаємо, 24 березня в порту Бердянська ЗСУ знищили великий десантний корабель Саратов Чорноморського флоту окупантів. Пожежа перекинулася також на інші кораблі, паливо та боєприпаси.

Джерело