2 листопада — Артеміїв день: історія, традиції, обряди та прикмети свята

Сьогодні не можна дивитися на птахів, що пролітають — благополуччя в грошах з собою віднесуть.

Народно-християнське свято Артеміїв день відзначається 2 листопада (20 жовтня за старим стилем) кожного року. У цей день в православних храмах вшановують пам'ять святого великомученика Артемія Антіохійського.

Інші назви свята: День отаманів, Артемій, Садок, інформує Ukr.Media.

До Артемія звертаються за допомогою при грижній хворобі. Сьогодні квасять капусту. Займаються лагодженням парканів, тому що вважали: чим кращий та міцніший паркан, тим урожайнішим наступний рік буде. З цього дня до людського житла починають наближатися вовки.

Історія свята

Воєначальник Артемій перебував у IV столітті на службі у імператора Костянтина Великого, а згодом і його сина — наступника Констанція. За відмінну роботу він був призначений намісником Єгипту.

Після смерті правителів на зміну їм прийшов Юліан, прозваний відступником. Він хотів повернути язичництво і почав гоніння на християн, нещадно піддаючи їх страті. В одному з міст Юліан піддав тортурам 2-х єпископів за їх небажання відректися від християнської віри. Артемій, перебуваючи в тому ж населеному пункті, розкритикував його дії і всенародно викрив імператора. За це він був схоплений і схилений до болісних тортур.

Кинутий в темницю Артемій почав старанно молитися. Йому з'явився Господь Бог і повідав, що вбереже його від усілякого болю. На наступний день він був знову підданий жорстким тортурам, але не видав жодного стогону. Лише одного разу він вимовив, що незабаром імператор отримає відплату за всі біди, заподіяні християнам. Розлючений Юліан велів відрубати голову Артемію.

Його останки поховали християни, а після пророцтва, що збулося, — смерть Юліана, тіло святого було переправлено силами дияконіси Антіохійської Аріси в Константинополь.

Традиції та обряди

Головна традиція 2 листопада — бенкети для отаманів.

Існувало повір'я, що людину, народжену в цей день, захищає мати-вовчиця. Її вважали близькою за духом лісовим звірам і птахам. З цього дня до сіл починали наближатися вовки. За їхньою поведінкою судили також про майбутнє. Якщо вовки вили на Артемія — це віщувало морози. А якщо виття було особливо гучним, як якби вила ціла зграя, це обіцяло голод.

У селах з 2 листопада дня починали рубати капусту, яка була однією з улюблених закусок українського народу. З цього приводу говорили: «На Артемія капусту рубають, солять, жмуть і мнуть, щоб соку дала побільше». Чоловіки займалися лагодженням парканів, так як вважали: що чим кращий та міцніший паркан, тим врожайнішим буде наступний рік.

На думку знахарів, в цей день особливо вдається лікування всіх шлункових захворювань. При будь-яких хворобах шлунково-кишкового тракту потрібно помолитися святому великомученику Артемію, який допомагає в зціленні подібних недуг. Пов'язана віра в подібні здібності святого з тим, що, згідно з церковними переказами, коли язичники мучили Артемія, вони врешті-решт придавили його важким каменем. Величезний камінь розчавив святого і його нутрощі вивалилися на землю. Після цього Господь сподобив святого Артемія чути молитви хворих і допомагати їм.

Артемія вважають своїм покровителем воєначальники і отамани. Вважалося, що благання в Артеміїв день можуть позбавити воїнів від безглуздої смерті. 2 листопада організовувалися бенкети для отаманів, ватажків інших рангів і їх дружин, під час яких не соромно вважалося підносити воєначальникам дари. В основному це була холодна і вогнепальна зброя, цуценята для псового полювання, в загальному, чисто чоловічі подарунки.

Народні прикмети

  • Якщо з ранку 2 листопада іній покриває дерева — в наступному році буде поганий урожай.
  • Якщо вовки почали вити в Артеміїв день — наближаються морози.
  • Якщо вовки близько підходять до будинків і виють — зима буде голодною, а літо неврожайним.
  • Якщо білки ховають багато горіхів — зима буде холодною.
  • Народженим в цей день буде протегувати доля. Їм слід носити перли. Такі люди можуть стати хорошими лісничими.
  • Якщо вовки виють зграями — до голоду.
  • Сонце, що сходить дуже яскраве, навколишні його хмари почервоніли або почорніли — до негоди днем.
  • Затяжні західні вітри — до тривалих опадів.
  • Низький атмосферний тиск швидко падає при східному вітрі — до прояснення.

Источник