26 квітня – Фомаїда Медунка: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні не можна лаятися подружжю, членам сім'ї, закоханим — до проблем у відносинах та господарстві.

26 квітня християни поминають мученицю Фомаїду Єгипетську. Дівчина прожила коротке життя і постраждала за вірність Божим заповідям, інформує Ukr.Media.

Життєпис

Народилася свята в V столітті в Олександрії (Єгипет). Батьки прищеплювали дочці християнські цінності з раннього дитинства. Дівчинка була лагідною і благочестивою, вивчала Святе Письмо. У 15 років її віддали заміж за рибака. У родині чоловіка Фомаїду любили за доброту і поступливий характер.

Одного разу вночі, коли чоловік пішов на риболовлю, свекор зайшов в спальню невістки і став схиляти її до гріха. Ніякі вмовляння молодої жінки не зупиняли старого. У розпачі вона вигукнула, що не порушить Божих заповідей навіть під страхом смерті. Тоді свекор розсік Фомаїду мечем. У ту ж мить послідувало покарання: він осліп. Коли вранці стало відомо про трагедію, старий став просити для себе страти.

Святий Данило, що знаходився в місті, велів ченцям поховати тіло убієнної в монастирі, щоб кожен чернець, охоплений плотською пристрастю, міг помолитися на її могилі, просячи звільнення. Згодом мощі святої перенесли в жіночий монастир міста Константинополя.

Народний календар

  • Цей день ще називали "заячі іменини" (зайчихи давали приплід), і Фомаїда Медунка, тому що зацвітала медунка. Якщо тепло ще не настало, то в цей день з'являються весняні квіти і сходи щавлю, зеленіє малина, вилітають джмелі.

Існують і інші прикмети:

  • Дуб розпустився — до теплого літа, жолудів на дереві залишилося багато — буде багатий урожай і студена зима.
  • Розпустилися дзвіночки первоцвіту — настане весняне тепло.
  • Зозуля голосно кує, а горобці купаються в калюжі — буде тепло.
  • Зоряна ніч — на врожай.

Обряди, вірування і традиції

Головні традиції на Фомаїду Медунку — моління про прощення блудного гріха, прохання тілесної і духовної чистоти, збір медунки. Ця квітка має цілющу дію при застуді, болях в горлі, кашлі, з нею ворожили на бажання. Рослину йшли збирати старші жінки, а щоб не напали ведмеді, одягали кожух навиворіт.

Зайцям в лісі біля пеньків складали гостинці на іменини: морквину і капусту. Побачити зайця — хороша прикмета: весь рік буде щасливим.

Предки вірили, що медунку бджоли облітають стороною, навіть існувала легенда про те, що Бог велів бджолам дізнатися, в яких рослинах найбільше меду. Комахи приховали правду, боячись, що у них відберуть цей весняний медонос. Всевишній розсердився і заборонив збирати нектар з медунки.

З першим щавлем господині варили щі. Туди обов'язково клали картоплю, зелену цибулю, петрушку, олію, заправляли сметаною.

Знахарі робили змову від хвороб і нещасть, наприклад, з'єднували подружжя, яке посварилося, і навіть розлучене. А щоб в родині був лад, весілля на Медунку не справляли.

Той, хто народиться на Медунку, буде вченим, але не схильним до фізичної роботи.

Источник