Щоб зміцнити здоров'я, сьогодні потрібно з'їсти страву з редьки.
26 вересня православною церквою вшановується священномученик Корнилій (сотник). У народі назвали цю дату Корниловим днем, інформує Ukr.Media.
Історія
Святий проживав у Кесарії Палестинській в I столітті. Він був людиною благочестивою, що боялася Бога, слухав проповіді Петра, після яких хрестився і став першим язичником, який прийняв християнство.
Корнилій служив єпископом. Прославився тим, що створив диво в мізійському місті Скепсії. У язичницькому храмі він став молитися Богу, і почався землетрус, який повністю зруйнував будівлю. Після цього жителі міста прийняли християнську віру.
Звичаї та традиції свята
Обов'язково до Корнилія треба прибрати на городі всі коренеплоди — брукву, картоплю, моркву, буряк, редьку. Залишали тільки ріпу, яку збирали через день — 28 вересня на Микиту-ріпоріза. У народі говорили, що будь-який корінь, що залишився після 26 вересня в землі, не росте, а мерзне. Навіть приказку придумали: "Корнилій Святий — кореневища з землі геть".
За старих часів говорили, що не можна в Корнилів день гадати на дзеркало, інакше можна накликати велику біду.
26 вересня на Русі не сваталися і не справляли весіль, тому що шлюб вийде нещасливим. А ось якщо молоді недавно одружилися, то на Корнилія обов'язково їм треба було з'їсти одну ріпу з медом на двох, щоб життя сімейне було довгим, солодким і радісним, і подружньому щастю нічого не загрожувало.
Якщо за юною дівчиною припадав докучливий шанувальник, то за народними повір'ями треба було пригостити його в Корнилів день чорною редькою або приготованою з неї стравою — відстане і залишить красуню в спокої.
На Корнилія треба з'їсти якусь страву з редьки, щоб весь наступний рік бути здоровим. Цей овоч на Русі завжди був обов'язковим і шанованим. Вважалося, якщо редька на столі, значить, бути миру в родині.
Обряди
У цей день проводять змови, щоб чоловік не зраджував дружині.
Найсильнішим вважається обряд за допомогою обручок. Два колечка (подружжя) треба перев'язати вовняною червоною ниткою, опустити в ємність зі святою водою і сказати: "Як разом ці кільця, так разом завжди будуть Раб Божий (ім'я чоловіка) з Рабою Божою (ім'я дружини). Ніякі сварки і образи, кляті біси і злі люди, недуги і кривотолки не розлучать нас. Як зараз сказала, так нехай буде на роки довгі і часи вічні". Повторюють обряд три дні, а на четвертий кільця надягають на церковну свічку, запалюють її і поки горить, моляться Богородиці і Спасителю. Молитва буде почута.
Також з давніх часів вважалося, що в будинку обов'язково повинен бути оберіг на сімейне щастя у вигляді пари рибок, голубів або лебедів. Можна зробити оберіг самим з солоного тіста. Зліпити щасливу подружню пару, що тримається за руки, обпалити в печі і розфарбувати яскравими фарбами. Зберігати оберіг треба подалі від людських очей.
Народні прикмети
- Якщо до Корнилового дня почали линяти кури, варто чекати теплу зиму.
- Редьки урожай хороший вродив — в будинку буде багатство.
- Якщо в ніч на 26 вересня Місяць на небі червоний, значить, день буде вітряним.
- Дощ в цей день віщує хороший урожай на майбутній рік.
- Якщо до цього дня не видно жодного грака, всі полетіли на південь, то незабаром може піти сніг.
- Вода в канавках на Корнилія пузириться і булькає, значить, в найближчі дні зіпсується погода.
Залиште відповідь