Сьогодні не можна підмітати підлогу, проводити прибирання — достаток можна з дому вимести.
Завдяки старослов'янським святам і сьогодні ми можемо зануритися в атмосферу життя в Стародавній Русі. На власному досвіді відчути культуру, відчути побут наших предків, інформує Ukr.Media.
Одним з таких свят є Афіногенів день. Воно святкується щорічно 29 липня. Церква в цю пору вшановує пам'ять священномученика Афіногена, єпископа Підахфойського і десятка його учнів.
Історична довідка
Святий Афіноген будучи єпископом, був ігуменом монастиря в районі вірменського міста Севастія. Коли згідно з едиктом, правлячого в ту пору римського імператора Євгенія, на території всієї імперії почалися масові гоніння на християн, з'ясувалося, що практично всі севастійські жителі є послідовниками вчення Христа.
Городяни відмовилися обдаровувати язичницьких божків, і на очах у міського голови зруйнували їх капище. В помсту намісник відправив депешу в Рим, звідки в терміновому порядку були надіслані війська для приборкання бунтівників.
У місті почалися криваві вуличні бої і частина його жителів рятуючись від розправи, вирішила сховатися в монастирі під управлінням Афіногена.
Коли, йдучи слідами втікачів, римські легіонери увірвалися у двір обителі, їх зустрів сам Афіноген і десяток його учнів. Під погрозами мученики відмовилися видавати втікачів городян, за що були негайно заарештовані і кинуті в темницю. Під тортурами в казематах мученики провели близько 6 років, поки всіх їх не обезголовили в 311 р.
Народні традиції та обряди
На Афіногенів день народ намагається обходити бік лісу. За повір'ями в цю пору там лиходіє нечиста сила. Вона може відвести подорожнього в найбільш дрімучу гущавину, звідки вже не вибратися.
Якщо потреба все ж змушувала подорожувати поруч з лісом, то робити це необхідно було в найсуворішій тиші: кінному не спішити і йти з рядом конем тримаючи того під вуздечки, а пішому мовчати і пересуватися безшумно.
Також в цей день небажано рибалити — нечисть могла потягти під воду. Ще заборонялося мести двір з хатою: люди вірили, що піднятий пил міг приманити в будинок нечисту силу.
Вважалося, що на Афіногена потрібно обов'язково відвідати церкву або особливо завзято молитися, інакше у сильних грішників був ризик стати одержимими.
У цю пору починалися жнива врожаю. Згідно з традицією, перший сніп на полі повинна зібрати найстарша жінка в роду. Його називали іменним. Пізніше сніп урочисто приносився в будинок і встановлювався у святому (червоному) кутку. Зерна з його колосків вважалися лікувальними, а всі стебла обов'язково треба було згодувати домашній худобі, яка чекала приплоду.
Повір'я та прикмети
- З Афіногена спека йде на спад, а ночі робляться довшими і холоднішими;
- Увечері 29 червня ясно і в небесах немає жодної хмари, але при цьому відлуння далеко чути — завтра вранці буде сильний дощ;
- Дощ в цю пору шкідливий для сіна: якщо не прикрити, все зіпріє;
- Туман густий з ранку стоїть і до полудня не розвіюється — осінь буде багата на гриби, горіхи і лісові ягоди;
- Листя на моркви і ріпі поникло — скоро піде дощ;
- По небу шуліки кружляють на місці — накличуть посуху;
- Птахи вранці не щебечуть — скоро зимувати на південь полетять.
Залиште відповідь