Сьогодні не плануйте нічого важливого — все може піти прахом.
Народне свято День Якова відзначається 5 листопада (за старим стилем — 23 жовтня). У православній церкві це день вшанування пам'яті апостола від 70-ти Якова, брата Господнього по плоті. Інші назви свята: Яків, Яків Праведний, Яків Гужник, Гужники, інформує Ukr.Media.
5 листопада за народним календарем — день Якова
Категорично заборонено давати гроші в борг. Існує думка, що вони не принесуть щастя позичальникові. Крім того, є ризик, що борг так і не повернуть.
Предки вважали, що 5 листопада суворо заборонено займатися чужими справами. У цей день потрібно присвятити час собі і вирішувати свої проблеми.
Не варто з'ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами і недоброзичливцями. Є ризик спровокувати конфлікт.
Чоловіки в цей день повинні працювати більше, ніж зазвичай. Також необхідно полагодити все, що зламано.
Не варто ручатися за тих, в кому ви не впевнені. В іншому разі ви ризикуєте заплямувати свою репутацію і потрапити в неприємності.
Звичаї та традиції свята
5 листопада в народі традиційно влаштовувалися бджолині ігрища — всі їли мед і намагалися дзижчати як бджоли. Говорили, що чим більше меду з'їсть господар і чим голосніше буде дзижчати, тим краще будуть роїтися бджоли навесні, і тим більше меду вдасться зібрати наступного літа. Але одного меду багато не з'їси: "Їсти захочеш, та багато не проковтнеш". Тому в цей день також пригощалися медовими пряниками і медовухою.
Яків вважався покровителем будь-якої чоловічої роботи, якою займалися 5 листопада. У народі день отримав назву Гужники, так як в цей день селяни робили гужі з сиром'ятної шкіри, перевіряли кінську збрую. Гужем називалася шкіряна глуха петля в кінній упряжі, укріплена в хомутних клешнях. Чоловіки на Гужник не тільки займалися лагодженням кінської збруї, а й теслярували, столярили, виготовляли валянки. Жінки ж прикрашали їх різними орнаментами, так як саме в цей день зазвичай валялася пара взуття, яку надягали тільки на свята.
5 листопада незаміжні дівчата ткали святкові віжки, які згодом планувалося використовувати для весільного поїзда, а потім дарували їх своїм женихам. Згідно з прикметами, дівчина, яка не встигла зробити віжки, — цього року заміж не вийде. Але поспішати теж було не можна, оскільки погано зроблена робота вказувала, що дівчина — не майстриня, а значить, хлопець може і відмовити такій недотепі. Ще дівчата в день Якова підглядали в хати неодружених хлопців, щоб дізнатися, чим вони займаються. Якщо працює — варто до нього придивитися, він буде працьовитим чоловіком. Якщо ж дрімає на грубці — ледар, значить, його краще обійти стороною.
Існує давня традиція виходити в поле і оглядати його. А ще в цей день "загодовували" землю шматками пирога, приготованим на вчорашнє свято — Осінню Казанську. Таким чином залучали пернатих. Пиріг розламувався на шматочки і розкидався по жатій ниві. Селяни пам'ятали, що поле підніме на другий рік хороші хліба, коли ти про нього думаєш, коли не забуваєш і навідуєшся до нього в пору, коли воно голе. І взяти з нього нічого. Розламуючи шматок пирога і розкидаючи по полю, селяни вірили, що зимові птахи — снігурі, омелюхи, чечітки, в'юрки — прилетять до поля і своїми голосами заспокоять землю.
Народні прикмети
- Якщо в Яків день випав град, то до Мотрони (22 листопада) зима увійде в свої права.
- Якщо в цей день землю покриє пишний сніг, то зима буде м'якою і теплою, а літо багатим на урожай.
- Чим більше меду з'їси в цей день — тим більше його збереш в наступному році.
- Якщо до Якового дня хлопець з боргами не розрахується, то в наступному році точно не одружується.
- У Яків день зізнатися у коханні — в наступному році буде весілля.
- Хто сьогодні більше дров нарубає, той рік проведе в достатку.
- На дорозі 5 листопада чобіт знайти — переїзд очікується. Якщо ж цю знахідку перша побачила незаміжня дівчина — прикмета, що скоро другу половинку свою зустріне.
- Побачити в Яків день мертву птицю — до неприємності.
- Хто сьогодні захворіє, той швидко піде на поправку.
- Поступово підвищується і дме південно-західний вітер, то негода затягнеться надовго.
- Вдарили перші морози — вони не триватимуть більше трьох днів.
Залиште відповідь