6 грудня — Митрофанів день: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні намагайтеся ні на кого не злитися, стримуйте свої емоції та будьте доброзичливими.

Митрофанів день щорічно святкується на початку зими. У церковному календарі в цю дату поминається святитель Макарія Воронезький (при постригу Митрофан), інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Проживав він у 16 ст. в селищі Сидорівське, в районі містечка Шуї. До відходу в чернецтво, Михайло (мирське ім'я) перебував на службі в якості священика при місцевій парафії. Так як священикам дозволений шлюб, то він був одружений і мав сина. Михайло походив з благонравної сім'ї і з дитинства був вихований у коханні і старанності до заповітів Господніх.

Після смерті дружини, Михайло вирішив підстригтися в чернецтво і змінити ім'я на Митрофана. Через пару років, за ревне завзяття і благочестя, він був обраний в ігумени Свято-Успенського монастиря. Через ще два десятиліття після цієї події, Воронезька губернія доросла до власної єпархії, яку і зайняв святитель Митрофан, ставши першим місцевим єпископом.

Народні традиції та обряди

День встановлення "саночного шляху" (санним, заведено називати неглибокий шар снігового покриття в 2-3 см. ще без заметів, але вже цілком придатного для їзди на санчатах) традиційно відзначали веселими гонками на санях і санках. Столи в цей день ломилися від частувань і обов'язково, у великих кількостях, подавалося легке, що до кінця не забродило, «молоде» світле пиво.

Вечорами організовувалися різні гуляння: пісні, танці, жартівливі хороводи, загадувалися різноманітні шаради. Незаміжні дівчата ворожили на судженого.

У цей день, біля дорожніх узбіч було прийнято встановлювати спеціальні мірні позначки — віхи. Зазвичай вони були у вигляді копій, встромлених в землю. До їх наконечників кріпилися яскраві ганчірки, обмазані клоччям солом'яні мішки та інше ганчір'я. Коли проїжджі шляхи були повністю засипані снігом, і нічим не відрізнялися від пересічної місцевості, саме за допомогою подібних орієнтирів, наші пращури легко добиралися до будинку, незважаючи на хуртовину і заметіль.

У неодружених хлопців, в цей день було прийнято купатися в ополонці. Так вони показували свою завзятість, перед потенційними нареченими.

Прикмети

  • Народжений в цей день ставав майстерним мисливцем або рибалкою;
  • На Митрофанів день, якщо в небі ні хмарки, то в найближчу зиму буде в основному ясно, але дуже холодно;
  • Якщо хмара прикрила сонце — чекайте швидкої бурі;
  • Вночі бачити чіткий Місяць — майбутня зима буде морозною;
  • Зустріти зайця на дорозі — до швидких гостей;
  • Побачити повалений мірний стовп — до нещастя. Підняти його — до ще більшої біди.
  • На Митрофана не можна смажити дику птицю і їсти рибу. Це вважалося тяжким проступком і того, хто не послухався, зазвичай спільно не сильно колотили.