Чи дійсно майонез є шкідливим для здоров’я

Не завжди майонез є шкідливим для здоров'я.

Майонез, улюблений багатьма соус, оточений безліччю міфів. Шкідливий він чи корисний? Це натуральний або штучний продукт? Скільки майонезу можна з'їсти без шкоди для фігури і шлунку? Відповіді на ці питання — у нашому матеріалі, інформує Ukr.Media.

Майонез — винахід сучасної хімічної промисловості?

"Майонез" — це суцільна хімія, їсти його не можна. Це найчастіший аргумент, який прихильники здорового харчування висувають проти майонезу. Але соус був винайдений у 18 столітті, коли консервантів, загусників і стабілізаторів штучного походження ще не винайшли.

За однією з легенд, перед французьким кухарем стояло завдання нагодувати цілу армію солдатів. А у його розпорядженні не було нічого, крім яєць, лимонів і оливкової олії. Винахідливий кулінар усе змішав і збив. Так народився цей соус, смачний і ситний.

Чи є шкідливим склад?

У рецепті майонезу є натуральні компоненти: це рослинна олія, лимонний сік і жовтки. Кожен з них має корисні властивості. Так, у рослинних оліях містяться ненасичені жирні кислоти. Взагалі, усі жири можна розділити на дві великі групи: жири тваринного і рослинного походження. Жири тваринного походження — здебільшого так звані насичені. Рослинні належать до ненасичених жирних кислот. Обидва види є корисними і потрібні організму.

У яєчному жовтку високий вміст вітаміну А, який допомагає зберегти здоровий зір, покращує стан шкіри, волосся і нігтів. У лимонах багато вітаміну С, це антиоксидант, який покращує імунітет і дає нам енергію. Тому, якщо ви приготували домашній майонез з цих продуктів, нічого шкідливого у складі не буде. Але зберігається такий соус не більше трьох діб у холодильнику.

Звідки ж міф про шкоду майонезу?

Майонез, який приготований промисловим способом, повинен зберігатися довше за три дні. Збільшити термін зберігання допомагають спеціальний спосіб упакування під вакуумом, герметичність, зберігання на холодних полицях. А ще для цього використовують консерванти, загусники, стабілізатори і барвники. Однак і у інших промислових соусах та інших продуктах вони є.

Висока калорійність

А ось це не є міфом. У 100 г майонезу міститься від 600 до 800 ккал. У одній столовій ложці міститься приблизно 40-50 г майонезу. Отже, це мінімум 300 ккал. Люди, які дотримуються правильного харчування і рахують калорії, розуміють, що це — дуже багато. А надлишок жирів є шкідливим для здоров'я.

Але якщо ви заправите велику порцію салату зі свіжих овочів, призначену для усієї родини, ложкою майонезу, нічого катастрофічного не станеться. Особливо, якщо ви їсте такий салат не частіше пари разів на тиждень. Ще один нюанс: у майонезі багато солі, і додатково солити салат, якщо ви додали соус, не потрібно. Надлишок солі загрожує набряками і додатковим навантаженням на нирки.

У інший час краще використовувати менш калорійні заправки: наприклад, на основі натурального грецького йогурту з лимонним соком або нежирної сметани (з жирністю, яка не більша за 10 %).

Чи містить майонез канцерогени?

Канцерогени є небезпечними. Канцерогенами називають речовини, які підвищують ймовірність виникнення ракових пухлин у організмі. Доктор Оділе Фернандес у книзі "Мої рецепти від раку. Одкровення лікаря, який переміг хворобу", присвяченій здоровому харчуванню, розповідає про шкоду запікання продуктів за високої температури. Наприклад, за 200 градусів і вище утворюються такі токсичні речовини, як гетероциклічні аміни.

У звичайному майонезі канцерогенів немає, але вони можуть з'явитися там після нагрівання. Це холодний соус, що призначений для заправки салатів, приготування бутербродів. Але коли ми запікаємо сир з майонезом, наприклад, у популярній страві "м'ясо по-французьки", то отримуємо канцерогенний продукт.

Чи містить майонез трансжири?

Що таке трансжири? Це речовини, які отримані шляхом зміни формули жирів, щоб перетворити рідкі рослинні олії на тверду структуру. Класичний приклад — маргарин, який за виглядом і консистенцією схожий на вершкове масло, але у складі має рослинні жири.

Трансжири дійсно шкідливі. Після потрапляння у наш організм вони заміщають молекули "правильних" жирів. Організм реагує на таке втручання гормональними збоями, порушується робота ферментної системи (вона допомагає правильно переробляти і засвоювати їжу). Усе це, своєю чергою, провокує хвороби серця, рак, діабет і підвищує загальний рівень смертності.

Але у майонезі трансжирів немає, оскільки структура рослинних олій не змінюється штучно, шляхом гідрогенізації.

Це легко перевірити самостійно: під час приготування домашнього майонезу він стає більш густим після додавання до жовтків лимонного соку завдяки природній реакції.

Резюме: чи є шкідливим майонез

Підіб'ємо підсумок: свіжий домашній майонез або якісний майонез промислового виробництва за умови вживання у помірних кількостях не принесе шкоди. А ось нагрівати майонез (смажити або запікати з ним) не рекомендується, оскільки за підвищених температур у ньому, як і у інших продуктах, можуть утворитися канцерогени.