Кожна досвідчена домогосподарка знає, що якщо не просіяти борошно безпосередньо перед замішування тіста, то в процесі випікання можуть бути неприємні сюрпризи. Коли є недоліки випічки або взагалі бракована партія в домашніх умовах, це не так критично, як це може статися на промисловому кондитерському виробництві. Неякісне борошно, з підвищеним рівнем вологості та комками, яке не пройшло процедуру підготовки є головною причиною браку та, відповідно, збитків на виробництві.
Для того щоб зменшити ризики та отримувати продукцію найвищої якості, необхідний просіювач борошна.
Головні функції просіювання борошна та інших різновидів харчової продукції
Будь-яка сипуча продукція, у яких би умовах вона не зберігалась, має схильність спресовуватися, кристалізуючись і перетворюючись на великий шмат. Необхідність періодичного просіювання стосується, першою чергою, харчових продуктів, таких як: сухе молоко, какао-порошок, цукрова пудра, цукор, сіль і, звісно, борошно. Для всіх перелічених видів сипучої продукції підходить один універсальний просіювач борошна, у якому можна змінювати сітку, адаптуючи його під консистенцію кожного окремого продукту.
Для чого взагалі потрібно просіювати борошно та інші харчові сипучі продукти:
- Аерація та спушування. Обов’язкова умова для борошна: воно мусить насичуватися киснем, тим самим зменшуючи ризик псування. Якщо простіше, чим рихлішим та легшим є борошно, тим вищої воно якості;
- Нормалізація рівня вологи. Дуже важливо періодично вмикати просіювач борошна, щоб воно не напитувалося вологою з навколишнього середовища;
- Видалення сторонніх дрібних елементів із продукції. Так, у процесі перемелювання або транспортування в продукцію потрапляють дрібні елементи, у тому числі й небезпечна металева стружка. Саме для цього сучасний просіювач борошна має магнітний уловлювач.
Промислові просіювачі широко використовують як на кондитерському виробництві, так і в процесі самого виготовлення борошна, його довготривалого зберігання, фасування та переміщення.
За відгуками багатьох підприємців харчової промисловості, купивши промисловий просіювач борошна їм вдалося мінімізувати випадки бракованої продукції, а самі вироби стали вищої якості.
Промисловий просіювач борошна: особливості та переваги у виробництві
Просіювач борошна не займає багато місця в приміщеннях, до того ж його можна легко пересувати з місця на місце, він є універсальним та підходить під різні сипучі продукти.
Технічні переваги просіювача борошна:
- Висока продуктивність;
- Не потребує спеціального обслуговування, висока зносостійкість;
- Одночасно робить аерацію, спушування, сушіння, просіювання, видалення металевих елементів та подає продукт на фасування або безпосередньо в замішувач тіста;
- Поєднується з іншим автоматизованим обладнанням: розтарювачі, фасувальники, конвейери;
- Можливість змінювати сітки з різним діаметром комірки.
Слід також враховувати, що промисловий просіювач борошна може бути різного принципу дії. Виокремлюють два основні їх типи: барабанні та вібраційні просіювачі. Кожен із них має як переваги, так і певні мінуси, тому вибір конкретного типу просіювача треба оцінювати в індивідуальному порядку. Для того щоб виробництво було максимально ефективним, рекомендується також звертатися до інженерів, спеціалістів із цього обладнання.
В Україні є відомий виробник та розробник просіювачів борошна. Це фірма «Технік», інженери якої надають безкоштовні консультації з вибору, розрахунку продуктивності та інших технічних питань. На сайті компанії можна ознайомитися з прикладами та детальним описом обладнання вітчизняного виробництва.