На думку дослідників регулярна тепла ванна може позитивніше впливати на настрій, ніж фізичні вправи. Ось як насолоджуватися купіллю, навіть якщо ви віддаєте перевагу душу.
«Я впевнена, що є речі, які не лікуються гарною ванною, але я не можу збагнути, які саме», — писала письменниця Сильвія Плат в своєму романі «Під скляним ковпаком». Плат, яка боролася з депресією, безсумнівно, підтвердила б дослідження, яке на цьому тижні було повідомлено в New Scientist. Вчені прийшли до висновку, що регулярні післяобідні ванни пов'язані з помірним, але постійним підвищенням настрою серед людей з депресією. Дійсно, розмір ефекту був більшим, ніж фізичні вправи — настрій посилювався більше та на триваліший період, інформує Ukr.Media.
Підвищуючи температуру тіла учасників експерименту, теплі ванни допомогли зміцнити та синхронізувати їхні циркадні ритми, щоденні коливання поведінки та біохімії, які впливають на кожен з наших органів, включаючи головний мозок. Температура тіла зазвичай підвищується вдень і падає вночі — насправді це нічне зниження допомагає нам заснути, сприяючи вивільненню гормону мелатоніну, який подає сигнал організму, що пора спати. Проте в депресивних людей такий температурний ритм часто коливається, порушується або затримується на кілька годин.
Дослідники Фрайбурзького університету в Німеччині залучили до експерименту 45 людей з депресією, які мали приймати ванну температурою 40С протягом 30 хвилин, а далі ще 20 хвилин провести в теплій ковдрі. Альтернативна група в той же час займалася фізичними вправами 40-45 хвилин двічі на тиждень. Через вісім тижнів рівень оцінки депресії у тих, хто приймав регулярні теплі ванни щодня, впав на шість очок нижче від початкового рівня, тоді як спортивна група знизила свій показник всього на 3 поділки.
Незважаючи на те, що дослідження було невеликим, воно опирається на реальні дані, які свідчать про те, що температура тіла може використовуватися для регулювання наших циркадних ритмів. Інші дослідження показали, що прийом теплої ванни перед сном покращує якість сну, розширюючи кровоносні судини в шкірі, що допомагає організму скинути надлишок тепла. Це спрацьовує за умови, якщо ви тримаєте свою кімнату відносно прохолодною — близько 18C.
Справді, навіть просто покращення сну принесе позитивні зміни в депресивному стані.
Але циркадні ритми не є єдиним поясненням цілющих властивостей теплих ванн. Вважається, що депресія пов'язана з низьким рівнем серотоніну, а нейрони, що продукують серотонін, позитивно реагують на підвищення температури тіла. Незалежно від пояснення, якщо вас розслабляє тепла ванну, а ще допомагає вашому самопочуттю — то це вже достатня причина не відмовити собі в цьому задоволенні.
Як правильно приймати ванну
- Виберіть час, коли вас не будуть відволікати. Спокій і тиша допоможуть вам розслабитися.
- Корисним є додавання декількох крапель ефірної олії, наприклад, лавандової олії, щоб сприяти розслабленню.
- Вода у вашій ванні повинна бути трохи гарячішою, ніж температура тіла, яка становить близько 37 градусів. Десь між 40С і 45С — ідеальна температура.
- Розглянемо також температуру приміщення. Японське дослідження показало, що купання у воді 41C у приміщенні 25C підвищило температуру тіла більше, ніж прийом ванни в кімнаті 14C. Однак, якщо ви приймаєте ванну перед сном, температура в приміщенні повинна бути більш прохолодною: ідеально підходить 18 ° С.
- Велике і раптове підвищення температури спричиняє навантаження на серце, тому, якщо ви страждаєте від серцевих захворювань, уникайте гарячих ванн, особливо в холодні дні.
Залиште відповідь