Візит Зеленського до Анкари: Ердоган пропонує посередництво у мирних переговорах

Територіальна цілісність і суверенітет України є обов'язковою умовою, заявив президент Туреччини

За кілька днів розпочнеться відлік четвертого року широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Із приходом до влади в США Дональда Трампа рівень турбулентності у світі зашкалює, а нестримне бажання Трампа припинити російсько-українську війну «за 24 години» не зникає. Мюнхенська безпекова конференція не внесла у цей процес – іззовні більше схожий на хаос, аніж на стратегію, – більше ясності. Достатньо навести кілька прикладів заголовків: «Америка та Трамп живуть на іншій планеті», «Холодний душ для Європи», «Спільні цінності вже не є такими цінними», «Переломний момент» і т.п. І якщо європейці після цього «холодного душу» повернулися у свої мирні країни без війни, то потужна українська делегація на чолі з Президентом України Володимиром Зеленським вирушила на схід – в Об’єднані Арабські Емірати, Туреччину та Саудівську Аравію. Щоправда, візит до Ер-Ріяду Зеленський скасував та відтермінував за кілька годин до вильоту президентського літака з Анкари.

ПОВЕРНЕННЯ ТЕРИТОРІЙ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ НЕ ОЗНАЧАЄ ЗДАЧУ ІНТЕРЕСІВ

Візит Президента України стартував із традиційного для візитів державного рівня вшанування пам’яті першого президента країни Мустафи Кемаля Ататюрка. Потім були зустрічі з українською та кримськотатарською громадами та урочисте відкриття новозбудованого приміщення посольства України в Туреччині, рішення про зведення якого було прийняте у квітні 2019 року під час першого візиту Володимира Зеленського, тоді ще у статусі обраного президента (president-elect, статус після обрання до офіційного вступу на посаду, – ред.) за каденції Надзвичайного та Повноважного Посла України в Туреччині, а нині міністра закордонних справ України Андрія Сибіги. «Створено всі умови для посиленої роботи, поглиблення наших двосторонніх відносин із Туреччиною. Тут має бути український дух, нова якість та сила української дипломатії», – наголосив на церемонії відкриття Андрій Сибіга.

Фото: Офіс Президента

Представників діаспори передусім цікавили майбутні перемовини, як і майбутнє України – завершення війни, мирні переговори і чи не загрожує дипломатичний підхід до завершення війни суверенітету та територіальній цілісності України. Президент України під час спілкування з громадою наголосив на тому, що Україна не визнає російськими жодні з окупованих територій, а дипломатичний шлях не означає здачу територій чи загрозу суверенітету. Це «безкровний шлях» повернення справедливості Україні, без втрати найціннішого – людських життів. Але для того, аби такий шлях почати, Україні потрібні гарантії – від США, країн Європи і Туреччини, а це зробить досягнутий мир тривалим і стійким.

ГАРАНТІЇ БЕЗПЕКИ, ПОСТАЧАННЯ ЗЕРНА, ПОВЕРНЕННЯ ПОЛОНЕНИХ ТА ЕКОНОМІЧНА СПІВПРАЦЯ

Ключовими темами переговорів в Анкарі з президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом стали питання запобігання голоду у світі, економічна співпраця, повернення полонених та гарантії безпеки. Туреччина від початку широкомасштабного російського вторгнення висловлює готовність надати майданчик та сприяти мирним переговорам. У своїй заяві на пресконференції Ердоган нагадав про досвід проведення перемовин в Анталії та Стамбулі й назвав Туреччину «ідеальним місцем для мирних переговорів». За його словами, ініціатива президента США Дональда Трампа щодо швидкого припинення війни шляхом переговорів відповідає позиції Туреччини від самого початку війни.

З огляду на досить поширені антиамериканські настрої в турецькому суспільстві та критику американської політики (і за часів попереднього президенства Дональда Трампа також), ця заява – оновлений сигнал про готовність допомагати та сприяти мирним перемовинам та встановленню міцного миру для нового господаря Білого дому.

Сказав турецький лідер і про намір попрацювати над безпекою судноплавства в Чорному морі, розвиток стратегічного партнерства з Україною, нарощування торговельного обороту до 10 млрд доларів США на рік, готовність підтримати у відновленні зруйнованих внаслідок війни українських міст та окремих об’єктів.

І це не лише майбутні здобутки. Турецький бізнес в умовах війни – у топі іноземних інвесторів в Україні. Найбільші компанії, які почали працювати в Україні до війни, продовжують цю роботу, незважаючи на втрати та небезпеку. Вони вже беруть участь у відновленні зруйнованих об’єктів, готові робити це також у форматі тристоронньої співпраці з іншими країнами. Наприклад, із Японією та Фінляндією. А після завершення війни – докладати ще більше зусиль для відбудови України.

Туреччина має також позитивний досвід звільнення з російського полону цивільних та військових полонених, плани нових обмінів та повернення цивільних, військових, політичних в’язнів додому є постійною темою під час спілкування Зеленського з Ердоганом.

Згадали президенти і про «зерновий коридор», вивезти яким удалося 33 млн тонн українського збіжжя, яке було направлене в найбільш нужденні країни. Зокрема і нещодавно – 500 тонн пшеничного борошна для Сирії, у розвитку якої після повалення режиму Башара Асада Туреччина бере активну участь.

«ЗДАЧІ» ТЕРИТОРІЙ ЗАРАДИ МИРУ НЕ БУДЕ

Напередодні візиту Зеленського в Туреччину, спілкуючись із турецькими ЗМІ за результатами Мюнхенської безпекової конференції, міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан припустив, що у процесі досягнення миру не виключено ухвалення «непростих рішень» щодо територій. Міністр сказав, що в ідеальному світі хотілось би бачити збереження територіальної цілісності України, але за умов війни доводиться приймати деякі неприємні рішення. «Це те, що намагаються вирішити зараз: що можуть утримати, що залишити, що відкласти. Думаю, що це деякі з пріоритетних сфер, на яких зараз дуже зосереджені всі: американці, європейці, ми, росіяни, українці”, – пояснив він. Враховуючи чутливий характер питання, Укрінформ запитав про це у президента Туреччини під час пресконференції.

Отже, за словами Ердогана, Туреччина незмінно підтримує територіальну цілісність та суверенітет України, непохитна у ставленні до територіального питання. «Територіальна цілісність і суверенітет (України, – ред.) є обов'язковою умовою… Туреччина порушує питання закінчення війни та встановлення миру на всіх рівнях, і цей шлях буде подолано спільно», – наголосив він.

Не є секретом, що в Анкарі відправною точкою мирного процесу бачать припинення вогню – спочатку має «замовкнути» зброя, після чого «говоритиме» дипломатія. Перебуваючи з візитом у Туреччині у жовтні минулого року, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, який найближчим часом вступить на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Туреччині, в коментарі Укрінформу пояснював логіку цього турецького плану припинення гарячої фази війни в Чорноморському регіоні. В Анкарі продовжують наполягати, що спочатку потрібно припинити вогонь.

ЕР-РІЯД НЕ ВІДМІНЯЄТЬСЯ, АЛЕ ВІДКЛАДАЄТЬСЯ

У день візиту Президента Зеленського в Туреччину в Ер-Ріяді, який український лідер мав відвідати одразу після Анкари, відбулася зустріч американської делегації на чолі з держсекретарем Марко Рубіо та російської – на чолі з міністром закордонних справ Лавровим. Серед інших американських посадовців на переговорах були радник з національної безпеки США Майк Волтц та посланник США із питань Близького Сходу Стів Віткофф. На цій зустрічі «про Україну без України» сторони домовилися про створення робочих груп та подальші консультації для припинення війни. У ході пресконференції в Анкарі Укрінформ запитав у президента Зеленського, чи має він намір також зустрічатися з американцями наступного дня в Ер-Ріяді. Відповідь була неочікуваною – президент скасував візит в Саудівську Аравію і, за погодженням з приймаючою стороною, переніс його на 10 березня.

Український лідер зізнався, що проведення перемовин стало сюрпризом, а сам він дізнався про зустріч із медіа, й запрошення до участі українська сторона не отримувала. «Не можна приймати рішення без України, як завершити війну в Україні, (висувати) ті чи інші умови… Ми абсолютно чесні, відкриті. Я не хочу збігів. І тому я не поїду в Саудівську Аравію (зараз)», – відповів Зеленський. Деякі турецькі експерти одразу розцінили цю ситуацію як таку, що додала Туреччині бонусів для отримання ролі посередника і переговорника у майбутньому, вважаючи, що Саудівська Аравія, яка теж претендує на цю роль, не врахувала всіх нюансів ситуації та інтересів сторін.

Фото: Офіс Президента

ПЕРШІ ЛЕДІ УКРАЇНИ ТА ТУРЕЧЧИНИ ВІДВІДАЛИ ВИХОВАНЦІВ ОДЕСЬКОГО ДИТБУДИНКУ

Перша леді України Олена Зеленська мала окрему частину програми спільно з дружиною президента Туреччини Еміне Ердоган. За ініціативи та під патронатом перших леді двох країн в Анкару з України у листопаді 2022-го року прибули 34 вихованці одеського будинку дитини «Сонечко». До сьогодні їх стало менше – 24 дитини повернулися до батьків, хтось поїхав у нові родини на батьківщині. Туреччина взяла на себе відповідальність не лише за розміщення та забезпечення базових потреб дітей до завершення війни, а й організувала освітній процес, проводить лікування діток, які мають надскладні діагнози тощо. «Вдячна Туреччині та особисто пані Еміне за безпеку та прийом для цих дітей. Такою є дієва допомога», –  наголосила Перша леді України.

Фото: Офіс Президента

У Туреччині активно реалізується ще одна ініціатива Першої леді – Українська книжкова полиця. В Анкарі її відкрили кілька років тому в Національній президентській бібліотеці Туреччини, час від часу поповнюючи новими виданнями. Це найбільша бібліотека в країні, її площа – 125 тис. кв. м, бібліотечний фонд нараховує кілька мільйонів друкованих книжок, вона надає доступ до більше 200 млн електронних видань. Олена Зеленська відвідала цю бібліотеку з Еміне Ердоган та передала для української полички нові книги.

«ІНШАЛЛАХ» ТА «МАШШАЛАХ» ДВОСТОРОННЬОЇ СПІВПРАЦІ

Під час візиту також відбулися зустрічі на рівні міністрів. Міністр оборони України Рустем Умєров спілкувався з міністром оборони Туреччини Яшаром Гюлером та командувачем сухопутних військ Туреччини генералом Сельчуком Байрактароглу, йшлося про посилення двостороннього оборонного співробітництва та розвиток спільних оборонних проєктів.

Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль спільно з першою віцепрем’єркою, міністеркою економіки Юлією Свириденко провели зустріч з міністром торгівлі Туреччини Омером Болатом. Вони домовилися про розширення співпраці з Туреччиною на агроринку, зокрема на ринку тваринництва.

Нинішній візит ще раз довів, що Туреччина та Україна вже ефективно співпрацюють і мають великий потенціал для розвитку двосторонніх стратегічних відносин і регіональної співпраці у різних сферах. І цей процес піде набагато швидше після закінчення війни й встановлення стійкого миру, чому Туреччина готова допомагати та сприяти всіма можливими способами. «Іншаллах» – так кажуть у Туреччині, коли мають надію на здійснення чогось бажаного. А коли щось добре вже відбулося, кажуть «машаллах». Отже, за результатами візиту Президента України в Туреччину кажемо «машаллах», а «іншаллах» – щодо ефективного та результативного переговорного процесу, завершення війни, встановлення справедливого стійкого миру та розвитку відносин України з Туреччиною.

Ольга Будник, Анкара

Фото автора та Офісу Президента

Источник