Робот для літніх, регенерація нервів і яскравий космос – тижневий технодайджест

Цього тижня вчені створили імплант для кращої регенерації нервів, вакциною знищили ВІЛ в організмі мавп, вперше виявили нейтрино на Великому адронному колайдері та розробили робота для літніх. Крім того, SpaceX тестує супутниковий інтернет у літаках, а Google розробляє свій перший розумний годинник. Космос

Політ людини на Місяць: Україна планує долучитися до програми NASA

Україна має твердий намір долучитися до проєкту з відправлення людей на Місяць.

“Україна максимально рішуче налаштована брати участь у міжнародному проєкті з повернення людини на Місяць. Ми – підписанти програми «Артеміда». І я абсолютно впевнений, що будемо безпосереднім учасником процесу”, — заявив голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай в інтерв’ю Укрінформу. 

Читати новину повністю  

* * *

NASA обрало три компанії для розробки космічних станцій

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США (NASA) уклало угоди з трьома приватними компаніями — Nanoracks, Blue Origin та Northrop Grumman — для розробки проєктів космічних станцій замість Міжнародної космічної станції (МКС).

Фото: Blue Origin

За даними американського відомства, загальна вартість угод становить 415,6 мільйона доларів США. Зазначається, що замість того, щоб самостійно розробляти космічні апарати, такі як космічна станція, NASA все частіше обирає державно-приватне партнерства для досягнення своїх цілей у космосі.

Читати новину повністю  

* * *

SpaceX запустила в космос ще пів сотні супутників

Американська компанія SpaceX Ілона Маска провела успішний запуск ракети Falcon 9, яка доправила на орбіту ще 48 мінісупутників в межах проєкту Starlink та 2 супутники компанії BlackSky Global.

Watch Falcon 9 launch 48 Starlink satellites and two BlackSky spacecraft to orbit → https://t.co/bJFjLCzWdK https://t.co/oAFVgWFOHB

— SpaceX (@SpaceX) December 2, 2021

Окрім 48 супутників Starlink на борту Falcon 9 також знаходилися два супутники, кожен по майже 55 кг, для обсервації Землі від компанії BlackSky Global.

Читати новину повністю  

* * *

Космічне сміття змусило NASA відкласти вихід астронавтів із МКС

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США (NASA) відклало вихід двох американських астронавтів у відкритий космос, який був запланований на сьогодні ввечері.

NASA отримало повідомлення про (проліт – ред.) космічного сміття повз космічну станцію. Через відсутність можливості належним чином оцінити ризик загрози для астронавтів, команди вирішили відкласти вихід у відкритий космос до отримання додаткової інформації.

Читати новину повністю  

* * *

Астрономи знайшли екзопланету, де рік триває менш як 8 годин

Астрономи з Німецького центру авіації та космонавтики знайшли екзопланету GJ 367b, яка розташована за 31 світловий рік від Сонця.

Розмір GJ 367b становить приблизно 70% від Землі, а її маса — 55% від нашої планети, що робить її однією з найлегших екзопланет. Вдень температура на поверхні цієї планети може сягати 1 500 градусів Цельсія. Ба більше, один рік на GJ 367b триває 7,7 години.

Читати новину повністю  

* * *

Телескоп NASA показав «сову» у сузір’ї Велика Ведмедиця

Космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра» Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) сфотографувала планетарну туманність Сова у сузір’ї Велика Ведмедиця.

Фото: @chandraxray

«Чандра» спостерігає за Великою Ведмедицею. Поруч у небі знаходиться туманність Сова», — йдеться у повідомленні. Космічний об’єкт був відкритий ще у 1781-му році.

Читати новину повністю  

* * *

Телескоп ESO показав зіткнення галактик у сузір’ї Водолія

Величезний телескоп Європейської Південної Обсерваторії (ESO) зробив фотографію галактики NGC 7727, що знаходиться у сузір’ї Водолія.

Фото: ESO

Галактика розташована на відстані у приблизно 89 мільйонів світлових років від Землі. Вважається, що NGC 7727 стала результатом зіткнення двох галактик, яке сталося близько мільярда років тому.

Читати новину повністю 

* * *

Hubble показав галактику у сузір’ї Піч, відкриту майже 200 років тому

Телескоп Hubble зробив фотографію спіральної галактики NGC 1317, що знаходиться у сузір’ї Піч. Космічний об’єкт розташований за понад 50 мільйонів світлових років від нашої планети, вперше за нею спостерігав англійський астроном Джеймс Данлоп 24 листопада 1826 року.

Фото: NASA

На цьому зображенні можна поруч із NGC 1317 побачити два об’єкти з дуже різних частин Всесвіту. Яскрава точка з хрестоподібним візерунком — це зірка з нашої власної галактики, оточена дифракційними шипами, тоді як червоніша пляма — це віддалена галактика, що знаходиться далеко за межами NGC 1317.

Читати новину повністю 

* * *

Телескоп NASA показав біполярну туманність у сузір’ї Косинець

Космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра» Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) сфотографувала біполярну туманність Мураха (Мензел 3, Mz 3) у сузір’ї Косинець.

Фото: @chandraxray

Туманність розтягнута на близько 2 світлових років (19 трильйонів кілометрів), і розширюється приблизно зі швидкістю 50 кілометрів (5,3×10-12 світлових років) за секунду.

Читати новину повністю 

ІТ, гаджети і соцмережі

Google розробляє свій перший розумний годинник – ЗМІ

Американська компанія Google розробляє перший власний розумний годинник і може випустити його вже наступного року. Над годинником, який отримав кодову назву Rohan, працює команда Google Pixel, і ця розробка відокремлена від Fitbit, яку компанія купила на початку цього року за $2,1 млрд.

Фото: The Verge

Однак поки не ясно, чи назве компанія новий пристрій Pixel Watch. Зазначається, що він виконуватиме багато в чому ту ж роль, що і телефони Pixel для Android: приклад того, на що дійсно здатне програмне забезпечення Google за наявності відповідного обладнання.

Читати новину повністю 

* * *

В Україні вперше проходять кібернавчання Grid NetWars

Національний координаційний центр кібербезпеки при РНБО за підтримки проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури» проводить перші в Україні кібернавчання «National Cybersecurity Preparedness: Grid NetWars».

В Україні вперше проходять кібернавчання Grid NetWars із захисту критичної інфраструктури / Фото: РНБОУ

Источник